Vlastní poznatky a zkušenosti

týkající se chovu morčat

10.ledna 2010

Takže původně jsem sem chtěla opsat nějaká moudra o chovu morčat z knížky, ale protože to mají být VLASTNÍ poznatky a postřehy, ( jinak by to bylo stejně jen jako " nošení dříví do lesa" ), knížku Vám spíš jen doporučím. Opsat celá se stejně nedá a bylo by to zbytečné, ať si tedy každý sám najde , co potřebuje. Jako nejlepší knížka se mě osobně zdá asi tato : "Naše morče" z edice Naše zvířátko od Katrin Behrend. V roce 2006 vydalo nakladatelství Jan Vašut, s.r.o. Myslím, že by neměl být problém ji přes internet sehnat.

Tady spíš popíšu svůj chov, své rady a postřehy a způsob, co Vy na to ? :-) Pokud by měl někdo nějaký dotaz, nebo Vás něco zajímalo, můžete mi  písnout, odpovím, není problém.

 Takže...hm, jak začít ?!? Asi "ubytováním"... My máme naše morčata některá venku v kůlně v králíkárně - zateplené. Mají tam své domečky, boudičky apod., prostě vše, co potřebují. Chovná morčata včetně malých máme ale doma - v teple. V současně době přecházíme z beden , které se dobře udržují v čistotě ( v prodeji jsou jako bedny na maso - z takové tvrdé umělé hmoty :-) na klecový chov. Původní plastová bedna nejčastěji rozměrů minimálně 60 na 4O cm (délka a šířka) s výškou také cca 40 cm.  Otevřené shora, takže snadný přístup. Ale vzhledem k tomu, že máme doma i dvě velmi zvědavé kočičky, které jim sice neublíží, ale rády jim "dělají společnost" ( obzvlášť dostanou-li morčátka čerstvé seno:-). jeví se nám jako výhodnější i estetičtější právě klece. Takže jednu už máme, jsou v ní nejčerstvější mláďata, další v nejbližší době dokoupíme, jen co na to budou trochu korunky... Co nedoporučuji, jsou kartonové krabice, ty jsou vhodné max. jako přechodné řešení. Promáčí se, nebo ji rozkoušou, i sežerou °+) Pozor také na měkký plast nebo krabice potištěné či oblepené izolepou, mohli by jim z výše popsaného důvodu ublížit !

Jako podestýlku používáme hobliny, které nám hodný místní pan truhlář zdarma přenechává, takže morčátka máme v čistém a čerstvě voňavém přírodním:-) Navrch ještě přidáváme trochu slámy, chvilku se do ní schovávají a pak ji většinou zbaští:-) Dostávají také vojtěšku.

Na pití používáme napaječky.( Teď v zimě do nich na radu našeho veterináře přidáváme vitamín C v prášku :-) Misky s vodou se neosvědčily, protože jak se občas proskakují nebo běhají, namočí se, nebo vodu vylejou, naházejí do ní co je zrovna kolem a mají tam pak zbytečně mokro a nepořádek. S napaječkou tyto starosti odpadají. Někdo tvrdí, že vodu morčata nepotřebují, stačí jen ovoce nebo zelenina. Nevím, jestli je to pravda, ale já bych z toho neměla dobrý pocit, podle mne je přístup k vodě důležitý pro všechny živé tvory...

Co se potravy týče - krmíme dvakrát denně a dostávají např. zrní  (ječmen) nebo granule, hodně tvrdý chléb nebo rohlík ( to je potřeba k obrušování zoubků, proto občas dostanou i nějakou tu větvičku z břízy nebo ovocného stromu :-), ovesné vločky-jen jako malé přilepšení. Dále burgán, ovoce a zeleninu - rádi mají mrkev, jablíčka, salát  ( - ale ne hlávkový, ten obsahuje moc dusičnanů ). Také zbožňují okurky ! A v létě samozřejmě mají trávu, v zimě seno... V marketech také občas oškubeme kedlubnové listí na přilepšenou. Je to zadarmo a pochutnají si :-) Nekupujeme takové ty směsi pro morčata, ( nebo jen občas na přilepšenou malým :-)... ne proto, že by to nebylo dobré, ale při počtu našich morčat bychom to finančně tedy opravdu nezvládli. Kdo má ale jedno nebo dvě morčátka, můžu jen vřele doporučit !

Takto tedy přežijí zimu. Od jara do podzimu jsou ale naše morčátka venku, necháváme je volně běhat po zahradě, už vědí, kam smí a kam ne. Ty menší máme v ohrádkách ( špatně se hledají, když někam zalezou :-) Při nepříznivém počasí nebo na noc je ale uklízíme zpět domů - do jejich příbytků...

Proto už se teď mocmocmoc těším na jaro, až už bude tráva a sluníčko a naše morčátka zase dostanou prostor. Jsou to totiž neposedná, velmi čilá zvířátka, která pohyb potřebují a milují !

Přemýšlím, co jsem ještě zapomněla...Kdyby něco, dopíšu později, nebo si Vy připomeňte, kdyby Vás něco napadlo.Taky se asi budou  průběhu času mé názory měnit nebo doplňovat - čím déle budeme morčátka chovat, tím více poznatků a zkušeností získáme.Takže to bych případně dopsala postupně.  Zatím jsem pořád spíše "mírně pokročilá začátečnice"  a objevuji objevené ;-)

Ještě jedna drobná rada, postřeh. Morčátka se velmi ráda schovávají. Cítí se v bezpečí, potřebují své soukromí. Protože ale jak jsem už psala, domečky z karton.krabic u nich dlouho nevydrží, dřevo také ohlodávají, přišli jsme na to, že nejlepší způsob, jak jim umožnit se schovat a přitom na ně vidět ( protože koukat na "prázdnou klec" nikoho nebaví :-) jsou květináče ! Buď obyčejné hliněné větší, nebo hranaté a úplně nejlepší jsou takové ty ozdobné amforky, mají dva otvory, takže můžou prolézat, a nebo v ní být a cítit se krytí, i když jim z druhého otvoru čučí bříško °+) (viz. foto pod článkem :-) Opět nedoporučuji umělou hmotu, květináče z ní jsou sice levnější, ale neriskovala bych,- měla bych strach, že ji okoušou a pak umřou. Protože umělá hmota do morčecího bříška prostě nepatří !

Jo, no a drápky. Stříhat se je bojím, tak jsme to vyřešili jednoduše. Když jim dáte do klece ( no doma asi ne, to spíš při venkovním odchovu) třeba cihlu (nejlépe bílou), nebo větší kámen, obrousí si je sami. ( A taky ráda na něm sedí - ta morčátka :-)

Morčátku je také dobré se věnovat, zabavit ho, chovat, hladit ( samozřejmě s mírou, nepřehánět to tak ani tak - ale každé je jiné a Vy určitě poznáte, co se mu líbí a co ne )... Ochočí se, není plaché a nejančí při sebemenším pohybu kolem sebe !  Stručně řečeno - budete-li se o něj s láskou starat, vrátí Vám to ! Ale to je jako s lidmi, že... CHOVEJ SE TAK, JAK CHCEŠ, ABY SE CHOVALI K TOBĚ !!!

 

 

 

Komentáře

Datum: 03.02.2010

Vložil: Lucie

Titulek: Morče

Ahoj, moje sestrenice by mela zajem o jedno morcatko. Tedy spis konkretne o Štětečka. Jsme ze Žatce a Peruc neznáme. Tak kdybys poskytla jednoduchy a strucny navod jak se k vam dostat byla bych moc rada.
Mam taky morce =) Terezce bude v cervnu osm let =) ma tuhy korinek =)
Diky za odpoved

Datum: 17.01.2010

Vložil: Denda

Titulek: Morčátka

Ahoj, za prvé bych chtěla pogratulovat za krásné přírůstky a za tvou obětavost k malým tvorům-Sama jsem měla morčátko 13 let .Pan veterinář se divil,ale poté usoudil že se dožil krásného věku :prý dobrou péči?Papalo u nás absolutně všechno .Ten meloun jak tu bylo řečeno miloval k smrti,jednoho dne okusil i párek.Bála jsem se,aby se mu nic nestalo.Ale musím říst byl ochočen fakt neuvěřitelně-Více jak pejsek-Chodívala jsem s ním ven od malinka v Praze do parku na vybraná místečka a můžu říct,že za mnou chodil jak pejsek-Byl to člen rodiny.Přišla jsem z práce začal pískat-,dostal ,mrkvičku,piškoty /ty také zbožnoval,a pak vše co píšeš.Jen nevím zda začínající lidičky nedavají ty kedlubnové listy,hlavně ne mokré pořád-oni snad hodně nafukují.Hm a ted jsme bez morřátka,ale máme psi kočky a ptáky-Jelikož bydlíš velmi blízko mne, budu se snažit ti občas od nás z práce přivést nějakou tu dobrotu.Neříkám že často.Zeptám se jsi pojízná autem DO MŠENA? pro ty dobroty,jako je mrkev,kedlubnové listy někdy máme i salát velmi levnejší jablíčka?a samozžejmě tvrdé pečivo.Promin za tikaní,vlastně neznám věk-Takže AHOJ a nashledanou a budu se těšit na odpověd.DENDA

Datum: 17.01.2010

Vložil: Vendy

Titulek: Re: Morčátka

No tak to je úžasný :-), DĚKUJI MOC - za nabídku a za příspěvek do rubriky !!! Mohla byste mi prosím sdělit Vaší "mejlovou" adresu - napíšu Vám... Já mám tuto adresu v kontaktu. Zatím moc zdravím do Mšena :-)

Datum: 08.01.2010

Vložil: Kiki

Titulek: Dotaz

Můžu dát morčátku banán nebo pomeranč ?

Datum: 09.01.2010

Vložil: Vendy

Titulek: Re: Dotaz

Upřímně řečeno - my morčátka banány nekrmíme, takže zkušenosti s tím nemám. Ale dívala jsem se do chytré knížky a tam píšou, že mohou banány, jahody, meloun i hroznové víno, dokonce i kiwi prý. Dobré je pro vysoký obsah vitamínu C i citrusové ovoce, ale pouze v malém množství.
( Možná by bylo fajn, pokud má někdo nějaké zkušenosti s tímto, kdyby se s námi o ně podělil... :-)

Datum: 25.12.2010

Vložil: Leona

Titulek: Re: Re: Dotaz

Morčatům se dávat banán smí,ale jen občas a v malém množství,jinak z něj morčata tloustnou.Pomeranče nevím jestli smí,mé morče ho nejí,tropické ovoce se morčatům nedoporučuje moc dávat,u pomerančů nevím,ale po snězení pomeranče by se morčeti rozhodně nic nemělo stát.
A ještě k té vodě,i když se morčeti podává strava obsahující vodu,tak by morče mělo mít vodu vždy k dispozici(a když morče jí i granulovanou stravu,tak je to nutností).

Datum: 05.01.2010

Vložil: Louňačka

Titulek: morčátka

ahoj Vendy máš nádherná morčátka a přeji ti ,aby jsi jim našla šťastný domov Dejlová Louny

Datum: 06.01.2010

Vložil: Vendy

Titulek: Re: morčátka

Děkuji :-)
No já bych moc ráda, ještě kdybych věděla, jak to udělat...

Přidat nový příspěvek